Praktyki zawodowe na Węgrzech
Upowszechnianie praktyk zagranicznych
W środę 09.04.2025 r. podczas Dnia Otwartego w naszej szkole, a także w piątek 11 kwietnia 2025 r. w auli szkolnej odbyły się spotkania pt. „Dzień węgierski”, upowszechniające udział naszych uczniów w praktykach zagranicznych w Budapeszcie. Uczestnicy spotkań popularyzujących praktyki zagraniczne mogli poznać miejsca praktyk, atrakcje turystyczne i kulinarne Budapesztu, a także spróbować węgierskich smaków, m.in. słynnych pogácsa – węgierskich bułeczek spożywanych jako przekąska pieczona z ciasta drożdżowego z różnymi dodatkami. O wspomnieniach z Budapesztu opowiadali uczniowie klasy 4 Julka, Natalia, Piotr i Leon. Więcej informacji o projekcie praktyk zagranicznych oraz ich podsumowaniu można znaleźć w prezentacji poniżej.
Link do prezentacji
Ostatni dzień praktyk w Budapeszcie
Czas szybko biegnie i wszystko, co dobre szybko się kończy. 14.03. 2025 r. to był ostatni dzień praktyk zagranicznych. Wiele się nauczyliśmy: zawodowo, społecznie no i przełamaliśmy bariery językowe. To było wspaniałe doświadczenie połączone ze zwiedzaniem pięknego miasta – stolicy Węgier.
2. tydzień praktyk zagranicznych rozpoczęty
Rozpoczęliśmy II tydzień praktyk. Po relaksującym weekendzie w Łaźniach Sechynyiego oraz wspólnym rejsie po Dunaju dziś osoby chętne wspięły się na punkt widokowy Karoly Gucklera, dawny bunkier przeciwlotniczy przekształcony w otwartą platformę obserwacyjną przypominającą kopułę z widokiem na miasto oraz wieżę Elżbiety.
Następnie odwiedziliśmy Parlament. Parlament w Budapeszcie to jeden z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt, jest charakterystyczny ze względu na setki podpór, postaci władców węgierskich oraz potężną kopułę o wysokości ponad sto metrów. Budowa Parlamentu trwała około 17 lat.
Praktyki zagraniczne
W kolejnych dniach, po codziennych praktykach zwiedzamy Budapeszt poznając jego piękne zabytki w świetle dziennym i jego magiczną stronę: miasto oświetlone nocą.
Zwiedziliśmy najpiękniejsze miejsca: m.in. Wzgórze zamkowe a tam; Zamek Królewski, Kościół św. Macieja oraz Basztę Rybacką i Bramę Wiedeńską.
II tura praktyk w Budapeszcie
II tura praktyk w Budapeszcie ruszyła 02.03.2025 r. Już pierwszego dnia odwiedziliśmy New York Cafe – jedną z najpiękniejszych kawiarni na świecie. W kolejnym dniu poznaliśmy naszych pracodawców, a następnie ruszyliśmy w miasto. Idąc na wzgórze Gellerta zaleźliśmy skrytkę, a w niej listę wpisów od 2024 roku. Dopisaliśmy nasze „Pozdrowienia od Konara 3.03.2025”. Wzgórze Gellerta z pomnikiem Wolności i Most Łańcuchowy zrobiły na nas duże wrażenie, a wieczorem po kolacji poszliśmy podziwiać pięknie oświetlony Parlament.
Przedostatni dzień praktyk zagranicznych
W piątek 28.02.2025 r. w przedostatnim dniu praktyk zagranicznych w Budapeszcie nasi nauczyciele obserwowali prace uczniów w restauracji Nyereg.
Uczniowie i nauczyciele nie zapomnieli też o programie kulturalnym. Odwiedzili następujące miejsca: teren zamku Vajdahunyad oraz wzgórze Gellerta o zachodzie słońca.
Praktyki zagraniczne w hotelu Three Corners
Dla naszych uczniów to kolejny dzień praktyk zagranicznych, a dla nauczycieli możliwość obserwowania uczniów podczas praktyk oraz rozmowy z pracodawcami. W czwartek 27.02.25 r. nauczyciele spotkali się z menadżerem sieci hoteli Three Corners omawiając zasady współpracy szkół zawodowych z pracodawcami w węgierskim systemie edukacji.
Z wizytą w parlamencie i Muzeum Świateł
W dniu 26.02 nauczyciele obserwowali prace uczniów w 4 gwiazdkowym hotelu Three Corners Lifestyle.
Z wizytą w Gundel Károly Vendéglátó és Turisstikai
W dniu 25.02 nauczyciele odwiedzili szkołę Gundel Károly Vendéglátó és Turisstikai w której obserwowali zajęcia cukierników, kucharzy i kelnerów. Mieli także okazję porozmawiać z uczniami oraz dyrektorem szkoły.
Praktyki zagraniczne
W dniu 24.02 nauczyciele obserwowali prace uczniów w hotelu Three Corners Downtown.
Odwiedzone w wolnym czasie miejsce to Wzgórze Gellerta, położone po stronie Buda. Nazwa tego miejsca wzięła się od legendy, która głosi, że w 1046 roku biskup Gerard Sagredo został zepchnięty przez pogan ze wzgórza w beczce wprost do Dunaju.
Praktyki zagraniczne cd.
W dniu 23.02.25 uczniowie pracujący w restauracji odbywali swoje praktyki, a dla pozostałych był to dzień odpoczynku. Korzystając z dnia wolnego uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Wyspę Małgorzaty, na której znajduje się m.in: tańcząca fontanna, ogród japoński oraz mini zoo, a wieczorem grupa udała się na rejs statkiem po rzece Dunaj.
Dzień wolny
Dzień 22.02.25 to czas odpoczynku od zajęć praktycznych. Tego dnia cała grupa odwiedziła Zoo w Budapeszcie. Następnie spacerowaliśmy po przepięknym parku oraz Placu Bohaterów.
Praktyki w 4* Three Corners Avenue
W dniu 21.02 nauczyciele obserwowali prace uczniów w hotelu 4* Three Corners Avenue. To jedno z miejsc, w którym nasi uczniowie odbywają swoje praktyki.
Odwiedzone miejsca to Baszta Rybacka oraz Zamek Królewski w części Buda.
Wizyta w szkole Joshepa Dobosa
Czwartek 20 lutego nauczyciele spędzili na obserwacji pracy szkoły Joshepa Dobosa. J. C. Dobos to węgierski cukiernik, restaurator i autor książek kulinarnych, autor słynnego tortu zaprezentowanego po raz pierwszy na węgierskiej Wystawie Krajowej w 1885 r., wzbudzając entuzjazm budapeszteńskich smakoszy i cukierników. Zanim nauczyciele ruszyli obserwować pracę w tej szkole, rozmawiali o Rekordzie Guinnessa, który został ustanowiony przez tę szkołę na najdłuższy tort Dobosa. Efekt ich pracy mierzył 110 metrów. Do przygotowania toru Dobosa zostało zużytych 3500 jaj, 50 kg mąki, 60 kg cukru, 62,5 kg masła, 7,5 kg masła kakaowego, 62,5 kg czekolady i 7,5 kg proszku kakaowego.
W dniu obserwacji pracy uczniów i nauczycieli szkoły Joshepa Dobosa, społeczność szkolna była zaangażowana w przygotowanie balu charytatywnego dla rodziców i nauczycieli, z którego środki zostaną przekazane na zorganizowanie półkolonii dla dzieci z budapeszteńskich szkół podstawowych oraz bieżące funkcjonowanie. Przygotowania do balu szły pełną parą. Sala gimnastyczna zmieniała się w salę balową. Pracownie gastronomiczne miały bardzo dużo pracy, a adepci cukiernictwa przygotowywali balowe słodkości. Pani Kamila – nauczycielka j. angielskiego w tej szkole, pochodząca z Tarnowa, szczegółowo opowiedziała o systemie nauczania zawodowego na Węgrzech, odbywaniu praktyk zawodowych czy przeprowadzaniu egzaminów.
Job shadowing
W dniu 19.02 w ramach obserwacji pracy (job shadowing) podczas realizowanych praktyk zagranicznych w Budapeszcie nauczyciele przedmiotów zawodowych odwiedzili szkołę Giorgio Perlasca Vendéglátóipari Technikum és Szakképzö Iskola. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z Dyrekcją i zapoznaniem z planem dnia. W trakcie wizyty nauczyciele obserwowali: w pracowni gastronomicznej lekcję z przygotowania i dekorowania tortów, a w sali obsługi konsumenta zajęcia przygotowujące do egzaminu polegające na ułożeniu menu na imprezę okolicznościową. Następnie nauczyciele obserwowali pracę uczniów klasy pierwszej przygotowujących zupę szpinakową z jajkiem.
Budapeszt dzień 3.
W dniu 18 lutego br. uczniowie rozpoczęli praktykę w hotelach sieci ,,Three Corners” oraz w restauracji, a nauczyciele obserwowali pracę uczniów w hotelu ,,Three Corners Hotel Art”.
Odwiedzone w dniu dzisiejszym miejsca to: Budapest Keleti – największa stacja kolejowa w Budapeszcie (budynek ten powstał w 1884), Kościół świętej Elżbiety, Muzeum sztuki i dom historyczny Róth Miksa – największego węgierskiego twórcy witraży, znajdujący się w dzielnicy Erzsébetváros.
Opiekun Sylwia Sala
Praktyki zagraniczne dzień 2.
W dniu 17.02.25 r. w ramach projektu ,,Praktyka zagraniczna to wyższy poziom profesjonalizmu” odwiedziliśmy hotele i restauracje, w których uczniowie będą realizować praktyki oraz szkoły, w których nauczyciele będą mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy szkół węgierskich kształcących w zawodach gastronomicznych i cukierniczych. Poznawaliśmy także topografię miasta, zwiedziliśmy Plac Bohaterów, jeden z najważniejszych placów w Budapeszcie, mieliśmy także okazję przejechać się najstarszą linią metra w kontynentalnej części Europy (otwartej w 1896 r.), a wieczorem spacerowaliśmy po historycznym centrum Budapesztu.
Opiekun S. Sala
Praktyki zagraniczne rozpoczęte
16 lutego 2025 r. uczniowie klas 4. naszego technikum wraz z opiekunami przybyli do Budapesztu rozpoczynając projekt „Praktyki zagraniczne to wyższy poziom profesjonalizmu” nr 2023-1-PL01-KA122-VET-000115916 realizowany w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Po odbyciu wstępnej odprawy i czynnościach organizacyjnych wybrali się na pierwszy spacer ulicami Budapesztu.
Koordynator projektu pan Piotr Chojnowski
FERS praktyki zagraniczne
W dniu 28 stycznia 2025 r. odbyło się spotkanie dotyczące realizacji mobilności z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego „Praktyki zagraniczne to wyższy poziom profesjonalizmu” nr 2023-1-PL01-KA122-VET-000115916, współfinansowanego ze środków EFS PLus. Przedstawiciel organizacji goszczącej omówił warunki i miejsca realizacji praktyk zagranicznych oraz pobytu uczniów. Zapoznał również uczniów z kontekstami kulturowymi i językowymi. W spotkaniu udział wzięli uczniowie, rodzice oraz koordynator projektu pan Piotr Chojnowski.
Praktyki zagraniczne
W dniu 16 stycznia 2025 r. odbyło się spotkanie organizacyjne dla uczniów i rodziców dotyczące realizacji mobilności z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego „Praktyki zagraniczne to wyższy poziom profesjonalizmu” nr 2023-1-PL01-KA122-VET-000115916, współfinansowanego ze środków EFS PLus.
Wyniki rekrutacji
Projektu „Praktyki zagraniczne to wyższy poziom profesjonalizmu” nr 2023-1-PL01-KA122-VET-000115916 realizowanego w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus dostępne pod LINKIEM.
Praktyki zawodowe we Włoszech
Włoskie wspomnienia
W dniu 24 marca 2022 r. odbyło się wydarzenie mające na celu upowszechnianie rezultatów projektu pt. „Praktyki zagraniczne paszportem do rynku pracy”, realizowanego w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Tego dnia odbyła się w naszej szkole konferencja, podsumowująca pobyt uczniów za granicą. Była to doskonała okazja do zaprezentowania i podzielenia się nabytymi i wypracowanymi efektami kształcenia. Przygotowując się do wydarzenia, beneficjentki praktyk zawodowych we Włoszech: Marta Lisiewicz, Natalia Curyło, Zuzanna Karlewska, Andżelika Syta, Justyna Zalewska, Wiktoria Komorowska, Aleksandra Komorowska, Magdalena Kopala, sporządziły w pracowni technologicznej typowe potrawy włoskie: penne bolognese, risotto, gnocchi z sosem serowym, caprese z pesto bazyliowym i tiramisu. Spotkania z młodzieżą klas pierwszych, drugich i trzecich technikum oraz zaproszonych przedstawicieli szkół podstawowych z okolicy zaplanowano w auli szkolnej w dwóch turach. Zebrani uczniowie wysłuchali wspomnień uczniów z pobytu we Włoszech, popartych wyświetlaną prezentacją. W dalszej części wydarzenia uczestnicy praktyk zawodowych dzielili się swoimi doświadczeniami, umiejętnościami i przeżyciami, prowadząc warsztaty kulinarne i hotelarskie. Poczęstowali też młodsze koleżanki i kolegów przygotowanymi wspólnie smakołykami. Była to więc prawdziwa uczta dla ducha i ciała!
Koordynator projektu Magdalena Ćwik
Zapraszamy do obejrzenia naszych wspomnień z praktyk.
Upowszechnianie projektu „Praktyki zagraniczne paszportem do rynku pracy
Prezentujemy Państwu broszurę powstałą po zrealizowaniu projektu „Praktyki zagraniczne paszportem do rynku pracy”. Broszura stanowi podsumowanie praktyk we Włoszech. Zachęcamy do zapoznania się z załączonym materiałem.
koordynator projektu Magdalena Ćwik
Link do publikacji
Podsumowanie IV tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu Praktyki zagraniczne paszportem do rynku pracy! nr 2020-1-PL01-KA102-078309
Nadszedł czas pożegnania z Italią…
Zakończyła się 4-tygodniowa mobilność zagraniczna naszych uczniów, realizowana w ramach projektu „Praktyki zagraniczne paszportem do rynku pracy”. Był to drugi wyjazd zagraniczny naszych uczniów, którzy przyniósł im wiele wymiernych korzyści.
Pobyt we Włoszech dla 40 uczniów był bardzo intensywnym, ale także efektywnym czasem, pełnym nie tylko pracy i nauki, ale również miłych chwil, pięknych miejsc i interesujących ludzi. W ostatnim tygodniu poza pracą na dotychczasowych stanowiskach i utrwalaniem umiejętności oraz wiedzy, uczniowie zwiedzili Caseificio Traverso – wytwórnię serów, gdzie mogli poznać metody produkcji, samodzielnie formować sery i pokosztować tych włoskich specjałów. Odwiedzili również Padwę, uczestnicząc w Festiwalu Potraw „L’Europa in Prato” – podczas którego serwowane były dania i specjalności różnych kuchni europejskich, w tym polski bigos.
W ostatnich dniach pobytu w Abano Terme, razem z włoskimi opiekunami praktykanci podsumowali praktyki zawodowe, odbyło się również uroczyste wręczenie certyfikatów. Mając za sobą perspektywę 4 tygodni spędzonych we Włoszech, możemy śmiało powiedzieć, że udział w projekcie był zarówno dla uczniów jak i nauczycieli fantastycznym i niezapomnianym przeżyciem.
Arrivederci Italia!
Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z praktykami we Włoszech: http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR
Podsumowanie III tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu Praktyki zagraniczne paszportem do rynku pracy! nr 2020-1-PL01-KA102-078309
Po kolejnym tygodniu praktyk uczniowie czują się już niemal jak eksperci na swoich stanowiskach. ”Hotelarze” przygotowują jednostki mieszkalne do przyjęcia gości, dbają o czystość w pokojach i na terenie obiektów hotelowych, w których odbywają praktyki, wywiązują się ze swoich zadań sumiennie i efektywnie, stanowiąc realne wsparcie dla swoich opiekunów i współpracowników. Technicy żywienia przygotowują sale restauracyjne do przyjęcia gości, samodzielnie dobierają zastawę i bieliznę stołową, przygotowują bufet śniadaniowy, obsługują klientów restauracji hotelowej. W kuchniach natomiast sporządzają potrawy i napoje, które są serwowane klientom hotelowym.
W ramach programu kulturowego uczniowie odwiedzili średniowieczne, malownicze miasteczko wśród Wzgórz Euganejskich -Arqua Petrarca, związane z jednym z najsłynniejszych włoskich poetów średniowiecza Franceso Petrarką.
Następny pełen wrażeń dzień, to zwiedzanie stolicy regionu Toskania – Florencji. Spacer po mieście rozpoczął się od kościoła Santa Maria Novella, potem Piazza della Signoria z Palazzo Vecchio, przed którego wejściem stoi kopia Davida, Michała Anioła, Galeria Uffizzi – jedno z najstarszych muzeów w Europie ze wspaniałą kolekcją malowideł szkoły włoskiej i flamanckiej XVI w, Most Ponte Vecchio nad rzeką Arno. Zachwyciła wszystkich fasada Katedry Duomo i słynne Drzwi Raju w baptysterium przed katedrą.
Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z praktykami we Włoszech: http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR
Podsumowanie II tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu Praktyki zagraniczne paszportem do rynku pracy! nr 2020-1-PL01-KA102-078309
Tydzień dla wszystkich minął pracowicie. Praktykanci coraz lepiej czują się na swoich stanowiskach pracy a rozmawiając z pracodawcami próbują używać coraz więcej włoskich słów. „Hotelarze” zapoznali się z procedurami postępowania z rzeczami pozostawionymi przez gości oraz znalezionymi na terenie obiektu, poznali zasady współpracy służby pięter z innymi działami obiektu hotelarskiego. „Żywieniowcy” wykonywali potrawy regionalne zgodnie z recepturami, przygotowywali produkty i półprodukty pod konkretne menu, sporządzali potrawy z mięs, ciasta oraz obsługiwali gości w ramach serwisu restauracyjnego na stanowisku kelnera. W ramach poznawania kultur obu krajów przygotowali obsłudze włoskiej polskie potrawy.
W wolnym czasie, realizując program kulturowy zwiedzili stolicę regionu Veneto, miasto Romeo i Julii: Weronę. Zobaczyli tam między innymi jeden z największych amfiteatrów starożytnego świata – Arena di Verona.
W niedzielę wszyscy odpoczywali nad największym włoskim jeziorem Lago di Garda, w miejscowości Sirmione, pełnej urokliwych, kamienistych uliczek i śródziemnomorskiej roślinności – bugenwilli, drzewek cytrusowych i oliwnych. W drodze powrotnej grupa odwiedziła Frantoio Salvagno – tłoczarnię oliwy, gdzie zapoznała się z procesem produkcji oliwy tłoczonej w temperaturze nie wyższej niż 27° C
Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z praktykami we Włoszech: http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR
Podsumowanie I tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu Praktyki zagraniczne paszportem do rynku pracy! nr 2020-1-PL01-KA102-078309
16 sierpnia 2021 r. 40 uczniów naszej szkoły rozpoczęło realizację czterotygodniowych praktyk zawodowych w uroczej miejscowości uzdrowiskowej Abano Terme, we Włoszech, w pobliżu Padwy. Głównym celem wyjazdu uczniów jest pogłębienie wiedzy, zdobycie cennego doświadczenia, a także umiejętności związanych z kształconym zawodem. 30 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz 10 uczniów w zawodzie technik hotelarstwa poznało organizację, zwyczaje, personel i funkcjonowanie 4 gwiazdkowego hotelu Alexander Palace Hotel, w którym zostali zakwaterowani.
Pierwszy tydzień praktyk dla młodzieży kształcącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych to głównie praca w profesjonalnej kuchni, a także na sali restauracyjnej. Uczniowie przygotowywali różne typowe potrawy, charakterystyczne w północnym regionie Włoch – Veneto. Zajmowali się obsługą gości podczas podawania posiłków hotelowych, przygotowaniem zastawy stołowej oraz bielizny gastronomicznej. Uczniowie z klas technik hotelarstwa zajmowali się natomiast częścią noclegową hoteli, czyli rozpoczęli pracę w dziale housekeeping. Poznali wyposażenie jednostek mieszkalnych i przygotowywali pokoje na przyjęcie gości. Dbali także o czystość w częściach ogólnodostępnych hoteli. Nasi uczniowie podjęli pracę w następujących hotelach: Alexander Palace, Hotel Meggiorato, Hotel All’Alba oraz na polu golfowym Golf della Montecchia. W weekend młodzież wzięła udział w bogatym programie edukacyjno-kulturowym. Pierwszym punktem programu był odpoczynek nad Morzem Adriatyckim na plaży w Lido di Jesolo. Uczniowie spędzili czas na opalaniu się, grach towarzyskich i zabawie w wodzie. W porze obiadowej spróbowali również włoskiej pizzy. Następny dzień upłynął na odkrywaniu tajemnic „Perły Adriatyku”, czyli Wenecji. Uczestnicy projektu poznali historię oraz bardzo ciekawe i nietypowe funkcjonowanie miasta położonego na 118 wyspach. Zobaczyli wspaniałe zabytki, między innymi Pałac Dożów, Bazylikę i Plac Św. Marka oraz słynny Most Rialto. Wszyscy byli zachwyceni i zaciekawieni kolejnymi przeżyciami.
Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z praktykami we Włoszech: http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR
Z radością informujemy, że w niedzielę 15 sierpnia wyjeżdżamy do Włoch!
Rozpoczynamy naszą „włoską przygodę” stosując przepisy związane z Covid – 19 w Polsce, za granicą a w szczególności we Włoszech.
Projekt unijny „Praktyki zagraniczne paszportem do rynku pracy” realizujemy w hotelu Alexander Palace w Abano Terme koło Padwy.
Ulotka informacyjna
Zapraszamy do obejrzenia ulotki projektowej: http://bit.ly/2OVNwNp
Szkolenie z języka włoskiego – Microsoft Teams
Poznanie podstawowego słownictwa i zwrotów grzecznościowych.
Terminy:
13.03.2021 godz. 13:30 – 15:00
16.03.2021 godz. 15:30 – 17:00
20.03.2021 godz. 13:30 – 15:00
23.03.2021 godz. 15:30 – 17:00
27.03.2021 godz. 13:30 – 15:00
Szkolenie z języka angielskiego – Microsoft Teams
Powtórzenie i utrwalenie niezbędnych struktur gramatycznych.
Ćwiczenia: leksykalne, rozumienia ze słuchu, z mówienia i z czytania z zakresu przedmiotów żywienia i usług gastronomicznych i hotelarstwa.
Używanie języka angielskiego w praktyce – komunikowanie się, porozumiewanie się i rozumienie języka mówionego.
Terminy:
22.02.2021 godz. 16:00 – 17:30
26.02.2021 godz. 16:00 – 17:30
27.02.2021 godz. 09:00 – 11:30
01.03.2021 godz. 16:00 – 17:30
05.03.2021 godz. 16:00 – 17:30
06.03.2021 godz. 09:00 – 11:30
08.03.2021 godz. 16:00 – 17:30
12.03.2021 godz. 16:00 – 17:30
13.03.2021 godz. 09:00 – 11:30
15.03.2021 godz. 16:00 – 17:30
19.03.2021 godz. 16:00 – 17:30
20.03.2021 godz. 09:00 – 11:30
22.03.2021 godz. 16:00 – 17:30
Praktyki zawodowe w Grecji
Raport narracyjny, podsumowujący realizację projektu pt. „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”
Zapraszamy do zapoznania się z raportem zawierającym: informacje o projekcie, ocenę wszystkich działań projektowych oraz analizę ankiet i raportów.
Upowszechnianie projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”
Prezentujemy Państwu broszurę powstałą po zrealizowaniu projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”. Broszura stanowi podsumowanie praktyk w Grecji. Zachęcamy do zapoznania się z załączonym materiałem, tym bardziej, że planujemy kolejne praktyki, tym razem w słonecznej Italii.
koordynator projektu Magdalena Ćwik
Link do publikacji: https://bit.ly/3pLMHEm
Siga – siga, czyli greckie wspomnienia
W dniach 27 października – 29 października 2020 r. odbyło się upowszechnianie rezultatów projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”. Na lekcjach przedmiotów zawodowych gastronomicznych i hotelarskich prowadzonych zdalnie na MS Teams, uczestnicy praktyk zawodowych w Grecji: Patrycja Siemiątkowska, Laura Szlaz, Dawid Budźko – Machowicz i Konrad Marciniak, dzielili się swoimi doświadczeniami i przeżyciami z uczniami klas pierwszych, drugich i trzecich technikum. Prezentację do zajęć wykonał Pylyp Kryvenko we współpracy z innymi uczestnikami projektu. Wśród uczestników spotkania został przeprowadzony quiz sprawdzający wiedzę o projekcie i o Grecji. W quizie uczestniczyło 134 osoby. Uczniowie: Maja Iwanowska 2h, Luiza Szynkiewicz 2h, Patrycja Sworzeniowska 2gż1, Zuzanna Solka 2gż1 i Maciej Szewczyk 2gż1, którzy udzielili bezbłędnych odpowiedzi, jako nagrodę otrzymają punkty przy rekrutacji na wyjazd na praktyki zawodowe we Włoszech.
Zapraszamy do obejrzenia naszych wspomnień z praktyk https://bit.ly/2Ty4JuW oraz sprawdzenie swoich wiadomości poprzez wykonanie quizu https://forms.gle/VgR1GMBynri5vVWt6.
Podsumowanie II tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”, numer 2019-1-PL01-KA102-061890
II tydzień praktyk zawodowych naszych uczniów obfitował w kolejne nowe obowiązki, a co za tym idzie nowe umiejętności, wiedzę oraz doświadczenie. Nasi uczniowie coraz lepiej dogadują się ze swoimi greckimi przyjaciółmi, pojawiły się nawet pierwsze przyjaźnie! Grupa korzysta nie tylko z atrakcyjnych praktyk, ale również wycieczek i świetnej pogody, która umożliwia spędzanie czasu w hotelowym basenie lub nad morzem. Mimo, że dwa tygodnie to już długo, a przecież grupę czeka drugie tyle, nastroje są bardzo pozytywne!
W drugim tygodniu praktyk młodzież kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych ponownie rotacyjnie pracowała na różnych stanowiskach związanych z hotelową gastronomią. Sporządzali potrawy oraz napoje, zajmowali się serwisem restauracyjnym, a także obsługiwali bufet hotelowy. Do tego należy dodać takie aktywności jak praca w hotelowej cukierni, na barze czy w pizzerii. Technicy hotelarstwa zapoznali się z procedurami postępowania z rzeczami pozostawionymi przez gości oraz z rzeczami znalezionymi na terenie obiektu. Przygotowywali także jednostki mieszkalne na przyjęcie gości, utrzymywali czystość w części ogólnodostępnej hotelu. Pracowali także w hotelowej recepcji, wykonując obowiązki zlecone przez opiekuna – realizowali procedurą check-in oraz check-out, komunikowali się z innymi działami hotelu. Poza umiejętnościami zawodowymi ważnymi efektami kształcenia są także: umiejętność pracy w grupie, umiejętność radzenia sobie ze stresem i pracy pod presją czasu i wiele innych, związanych z pracą w międzynarodowym środowisku.
Jeżeli chodzi o program edukacyjno-kulturowy to w weekend zwiedzaliśmy dwa największe miasta Grecji – Ateny oraz Thessaloniki (znane w całej Europie jako Saloniki). Były to bardzo ciekawe doświadczenia, które pozwoliły poznać lepiej kulturę i historię grecką, ale także bizantyjską, rzymską czy turecką, bo należy wiedzieć, że tereny greckie na przestrzeni wieków przechodziły z rąk do rąk różnych kręgów kulturowych. Interesującym doświadczeniem była także możliwość obserwowania codziennego życia Greków, których usposobienie i podejście do wielu kwestii znacznie różni się od naszych standardów.
Po dwóch tygodniach grupa czuje się bardzo pewnie w wykonywaniu swoich obowiązków. W pełni wdrożyli się w system prac, a opiekunowie są z nich bardzo zadowoleni. Dobrze wróży to na drugą połowę wyjazdu, gdzie przed młodzieżą stać będą nowe zadania, nowe wyzwania i nowe doświadczenia. Podtrzymując swój nastrój i podejście, mamy pewność, że zrealizują pokładane w nich nadzieje.
Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z projektem: http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR
Podsumowanie I tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”, numer 2019-1-PL01-KA102-061890
17 sierpnia 2020 roku 50 uczniów naszej szkoły rozpoczęło realizację czterotygodniowych praktyk zawodowych w greckim hotelu San Pantaleimon. 35 techników żywienia i usług gastronomicznych, a także 15 techników hotelarstwa miało możliwość wgłębienia się w zasady panujące w 4* hotelu oraz jego funkcjonowanie. Głównym celem wyjazdu dla uczniów było pogłębienie ich wiedzy, zdobycie cennego doświadczenia, a także umiejętności związanych z kształconym zawodem. Młodzież jest w trakcie realizacji tego celu, co w pełni objawi się wraz z zakończeniem zagranicznej mobilności, która odbywa się na greckiej Riwierze Olimpijskiej.
Pierwszy tydzień praktyk dla młodzieży kształcącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych to głównie praca na kuchni, a także na sali restauracyjnej. Uczniowie przygotowywali różne typowe dla Grecji potrawy, przekąski, desery czy napoje. Zajmowali się także obsługą gości w sali restauracyjnej – podawanie potraw oraz napojów, rozliczanie rachunków, układanie zastawy oraz bielizny stołowej. Dbali także o czystość i porządek, co jest bardzo istotne w gastronomii.
Technik hotelarstwa poznawał hotel od innej strony. W pierwszym tygodniu była to głównie hotelowa recepcja, a także dział służby pięter i housekeepingu. Wspierał także funkcjonowanie sali restauracyjnej, szczególnie w trakcie serwowania śniadań. Młodzież zapoznała się z procedurą check-in oraz check-out, z procedurami zachowania w przypadku rzeczy zostawionych przez gości, a także zasad związanych z wewnętrzną komunikacją hotelu, której recepcja jest swoistym centrum. Przygotowywali także jednostki mieszkalne na przyjęcie gości czy sprzątali te już zamieszkane. Dbali także o czystość w części ogólnodostępnej hotelu.
Nie samą pracą żyje jednak człowiek. W weekend młodzież miała możliwość wzięcia udział w bogatym programie edukacyjno-kulturowym, który zakładał dwie wycieczkowe destynacje – Stary Pantaleimon oraz kompleks klasztorny Meteory. Była to świetna okazja aby lepiej poznać grecką kulturę, religię, tradycję, a także zobaczyć piękne zabytki architektoniczne i podziwiać malownicze krajobrazy.
Pierwszy tydzień przyniósł wiele nowości, ale w tym pozytywnym sensie. Była to świetna szansa na rozwój dla całej grupy, co mamy nadzieje będzie kontynuowane w kolejnych trzech tygodniach. Co dla nas bardzo ważne, opiekunowie praktyk są z uczniów bardzo zadowoleni. Dotyczy to zarówno ich już posiadanych umiejętności i wiedzy, ale także podejścia i zaangażowania w wykonywane obowiązki.
Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z projektem: http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR