Biblioteka Zespołu Szkół im. M. Konarskiego jest pracownią szkolną służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły oraz doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela. Wspomaga rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów, prowadzone lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze, kiermasze oraz wystawy tematyczne.
Od kilku lat organizowane jest Szkolne Czytanie w Konarskim, którego inspiracją było Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Szkolne Czytanie organizowane jest w formie turnieju literackiego, podczas którego dwie drużyny naszego Zespołu Szkół im. M. Konarskiego – drużyna LXXXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konarskiego oraz drużyna Technikum nr 26 – konkurują w interpretacji wybranych tekstów.
W poprzednich latach z uczniami naszej szkoły dzieła literatury czytali zaproszeni goście – przedstawiciele władz miasta, władz oświatowych i kościelnych, pracownicy wyższych uczelni, reprezentanci służb mundurowych, prawnicy, dziennikarze, aktorzy, artyści, emerytowani nauczyciele oraz czynni nauczyciele naszej szkoły.
Każdego roku w maju organizowana jest zbiórka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podopiecznych szpitali i hospicjów, we współpracy z Fundacją „Zaczytani”.
Zbiory biblioteczne liczą ponad 16 tys. woluminów. Lwia część księgozbioru to lektury szkolne, literatura piękna polska i światowa oraz pozycje z historii literatury i historii powszechnej. Księgozbiór podręczny, znajdujący się w czytelni stanowią: encyklopedie ogólne i przedmiotowe, różnorodne słowniki do języka polskiego i języków obcych, leksykony, wydawnictwa albumowe, literatura popularnonaukowa, podręczniki szkolne oraz dokumenty elektroniczne (płyty DVD, audiobooki i inne dokumenty elektroniczne). Ponadto czytelnia jest wyposażona w 2 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.
Biblioteka (wypożyczalnia i czytelnia) otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00–16:00.
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI?
Bo czytanie książek…
Redukuje stres
Poprawia pamięć
Inspiruje
Rozwija wyobraźnię
Poprawia skupienie i koncentrację
Poszerza słownictwo
Stymuluje mózg
Poszerza światopogląd
Rozwija wrażliwość na innych ludzi
Poszerza wiedzę
Zwiększa zdolności analityczne
Poprawia pisanie
Pomaga zasnąć
Kształtuje osobowość
,LEKTURY OBOWIĄZKOWE DLA LICEUM I TECHNIKUM – POZIOM PODSTAWOWY – 2024/2025 (Stan zgodny z rozporządzeniem z 28 czerwca 2024 r.):
Utwory literackie poznawane w całości:
Filmowe i teatralne adaptacje lektur (w sieci)
https://vod.tvp.pl/website/dziady-1983,47740864
Portale internetowe zamieszczające na swoich stronach pełne teksty lektur oraz ich omówienia:
Korzystając z Kanału YouTube szukajcie:
Inne Przydatne linki:
Inne ciekawe portale w sieci (pomocne w nauce):
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
W 2024 r. nasze Liceum, już po raz kolejny, otrzymało dotację w wysokości 15 000 zł na realizację zadań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Program realizowany jest w ramach Priorytetu 3 „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych” (Kierunek interwencji 3.2. „Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych”). Środki zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021–2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Do naszej wypożyczalni zakupiliśmy nowe regały na książki. Pojawiło się ponad 158 nowych pozycji książkowych. Wśród nich znalazły się pozycje, które zaproponowali sami uczniowie i pracownicy. Są to powieści obyczajowe, kryminalne, historyczne, fantasy, książki popularnonaukowe, reportaże. Zakupione pozycje są już dostępne w bibliotece.
Zapraszam do korzystania z naszych zasobów:
Joanna Morawska,
koordynator NPRCZ w ZS im. M. Konarskiego