- 26 września 2023
Łazienki Królewskie – Warszawa epoki Oświecenia
26. września br. uczniowie klas 3LA i klasa 5TŻ1 udali się z nauczycielami na spacer po Łazienkach Królewskich. Młodzież oprowadzał znany warszawski przewodnik, pan Adrian Sobieszczański.
Uczniowie wysłuchali opowieści o historii parku i ciekawostkach z życia dworu. Dowiedzieli się m.in. skąd wzięła się nazwa parku i czemu służył Pawilon Łazienkowy, który został wybudowany u podnóża skarpy wiślanej w XVII w. przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Oraz jak powstał Pałac na Wyspie – około 100 lat później król Stanisław August Poniatowski postanowił rozbudować Pawilon Łazienkowy na swoją letnią posiadłość.
Na trasie spaceru znalazły się takie obiekty jak:
- Stara Pomarańczarnia, w której król nakazał wybudować teatr zwany Teatrem Stanisławowskim. Budynek szczęśliwie przetrwał do naszych czasów i ponadto jest jednym z nielicznych obiektów tego typu w Europie.
- Biały Domek – budynek, który został zaprojektowany tak, aby tylko osoby wtajemniczone wiedziały, które okno to drzwi i prowadzą do środka budynku, dodatkowo sypialnia została wymalowana w motywy rajskich ptaków i broni myśliwskiej, tak aby osoba przebywająca odczuwała potrzebę przebywania z kimś.
- Pałac Myślewicki – w którym mieszkał m.in. ks. Józef Poniatowski.
- Teatr na Wyspie – z widownią przeznaczoną aż na 1000 osób i z lożą królewską – teatr jest wykorzystywany również obecnie.
- Pomnik Fryderyka Chopina – w otoczeniu którego w sezonie letnim odbywają się koncerty muzyki chopinowskiej.