- 14 czerwca 2021
Śladami „Lalki” B. Prusa
W poniedziałkowe przedpołudnie, w wiosennej scenerii, uczniowie klasy 2 lc wybrali się na spacer śladami Wokulskiego i Łęckiej. Przez około dwie godziny wędrowali szlakiem miejsc związanych z bohaterami i fabułą powieści „Lalka” oraz życiem Bolesława Prusa. Weszli w świat Warszawy przełomu 70 i 80 XIX. Trasa spaceru to:
Podwale– tu umieścił Prus w „Lalce” sklep starego Minca, niemieckiego kupca, który przez wiele lat sprawował opiekę nad młodym Rzeckim.
Teatr Wielki, gdzie Wokulski pierwszy raz zobaczył Izabelę Łęcką. Nieopodal – Pałac Jabłonowskich w czasach „Lalki” odbywały się odczyty i bale. Niezmieniony od czasów Prusa jest kościół kapucynów, gdzie Ignacy Rzecki obserwował modlących się o sukces w licytacji kamienicy Łęckich, baronową Krzeszowską (chcącą kupić ją jak najtaniej) i Tomasza Łęckiego (chcącego sprzedać ją jak najdrożej).
Krakowskie Przedmieście nr 7, to tutaj Prus umieścił sklep galanteryjny Wokulskiego. Tymczasem naprzeciwko, w domu na Krakowskim Przedmieściu nr 4 widnieje tabliczka informująca, iż tutaj znajdowało się mieszkanie Wokulskiego, skąd mógł podziwiać pomnik Mikołaja Kopernika. Nieopodal dawny kościół Karmelitów, w którym Wokulski próbował zaimponować Izabeli datkiem na cele charytatywne. Hotel Europejski, gdzie Wokulski urządził bankiet, by olśnić Łęcką Uniwersytet, wówczas Szkoła Handlowa, w której Prus i bohater jego powieści studiowali nauki ścisłe. I pomnik samego autora- Bolesława Prusa, przy którym uczniowie zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie ze spaceru.
Uczniów oprowadzał pan Adrian Sobieszczanski. Opiekunami uczniów były pani Małgorzta Świcarz oraz pani Joanna Morawska.
To kolejna klasa, która wybrała się na spacer śladami „Lalki” Bolesława Prusa.