Technik hotelarstwa
Sylwetka kandydata
Technik hotelarstwa to kierunek dla osób komunikatywnych, lubiących ludzi i pracę z nimi. Cechy pożądane w pracy hotelarza pięknie ilustrują słowa Janusza Korczaka: „Być człowiekiem znaczy posiadać kryształową moralność, nieograniczoną tolerancyjność, do pasji posuniętą pracowitość, dożyć do ciągłego uzupełniania swego wykształcenia, pomagać innym”.
To zawód o charakterze usługowym, dlatego w toku nauczania zwraca się szczególną uwagę na kształcenie umiejętności dotyczących prawidłowego zachowania, postawy, nawyków, sposobu reagowania na życzenia klienta hotelowego oraz właściwą obsługę, odwołując się do zasad etyki i kultury zawodowej.
Technik hotelarstwa powinien odznaczać się następującymi cechami:
Wybierając zawód z branży hotelarskiej należy pamiętać, że hotel to nie tylko budynek. To przede wszystkim pracownicy, którzy tworzą w nim niepowtarzalną atmosferę. Ten klimat tworzą właśnie ludzie: kompetentna, miła i służąca pomocą obsługa.
Przeciwwskazania zdrowotne
Nie ma szczególnych przeciwwskazań zdrowotnych do pracy w tym zawodzie. Pewnym utrudnieniem mogą być:
Zdobywane umiejętności zawodowe
Absolwent naszej szkoły jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
Umiejętności praktyczne ćwiczone są w pracowniach szkolnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt oraz podczas 8 tygodniowych praktyk w hotelach w Polsce i krajach UE.
Tytuł potwierdzający kwalifikacje zawodowe
W pięcioletnim cyklu nauki uczniowie przystępują do egzaminów zawodowych z dwóch kwalifikacji:
Pomyślnie zdane egzaminy oraz ukończenie szkoły umożliwiają posługiwanie się tytułem technika hotelarstwa, zdany egzamin maturalny pozwala kontynuować naukę na studiach wyższych. Dyplom zawodowy otwiera możliwości zatrudnienia w Polce i UE.
Podczas nauki można uzupełnić swoje kwalifikacje uczestnicząc w różnych kursach zawodowych np.: kelnerskim, barmańskim, baristycznym.
Technik hotelarstwa może być zatrudniony w:
Możliwości dalszego kształcenia
Absolwent może kontynuować i doskonalić swoje kwalifikacje w ramach studiów licencjackich i magisterskich, na kierunkach:
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Sylwetka kandydata
Przyszły technik żywienia i usług gastronomicznych powinien charakteryzować się:
Wypełnianie obowiązków służbowych często wiąże się z kontaktem z klientem, dlatego ważna jest wysoka kultura osobista oraz łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi.
Pożądanymi cechami są także:
Przeciwwskazania zdrowotne
Przeciwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych to:
Zdobywane umiejętności zawodowe
Podczas pięciu lat edukacji uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności na lekcjach przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. Liczba godzin zajęć zawodowych praktycznych i teoretycznych jest dokładnie taka sama, dlatego doskonale przygotowuje przyszłego absolwenta do wykonywania zawodu. Uczniowie uczestniczą w organizowanych przez szkołę praktykach. Praktyki trwają łącznie 8 tygodni i odbywają się w klasie III i IV. Uczniowie są przygotowywani do wykonywania następujących zadań zawodowych:
Tytuł potwierdzający kwalifikacje zawodowe
Warunkiem uzyskania tytułu technika żywienia i usług gastronomicznych jest zdanie dwóch egzaminów zawodowych z kwalifikacji:
Egzaminy te składają się z części pisemnej i praktycznej. Zdający, który zdał egzamin zawodowy w danym zawodzie, otrzymuje certyfikat kwalifikacji zawodowej, wydany przez komisję okręgową. Osoba, która posiada certyfikaty kwalifikacji zawodowej potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz posiada odpowiedni poziom wykształcenia, otrzymuje dyplom zawodowy. Na wniosek absolwenta do dyplomu zawodowego dołącza się Europass – Suplement do Dyplomu Zawodowego, który stanowi uzupełnienie informacji zawartych w dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez pracodawców i instytucje zagraniczne.
Zdawalność tych egzaminów w naszej szkole jest niemal stuprocentowa.
Możliwości zatrudnienia
Technicy żywienia i usług gastronomicznych mogą podjąć pracę jako szefowie kuchni, managerowie do spraw planowania i organizacji usług gastronomicznych, organizatorzy imprez okolicznościowych, doradcy w zakresie prawidłowego żywienia, pracownicy firm cateringowych.
Miejscem ich pracy mogą być restauracje, kawiarnie, bary, pensjonaty, zakłady żywienia zbiorowego (np. stołówki szkolne, szpitalne), hotele, sanatoria, gospodarstwa agroturystyczne.
Absolwent kierunku technik żywienia jest także przygotowany do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
Możliwości dalszego kształcenia
Absolwent może kontynuować naukę i doskonalić swoje umiejętności w ramach studiów licencjackich i magisterskich na kierunkach:
Kierunki gastronomiczne znajdują się w ofercie większości uczelni zarówno państwowych jak i prywatnych.
Kucharz
Charakterystyka zawodu
Coraz częściej kucharze prowadzą bardzo interesujące życie zawodowe:
Dobry kucharz ma dziś nawet szansę zostać gwiazdą telewizji.
Sylwetka kandydata
Przyszły kucharz powinien charakteryzować się:
Przeciwwskazania zdrowotne
Przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu kucharz to:
Wymagania fizyczne
Zdobywane umiejętności zawodowe
Uczniowie są przygotowywani do następujących zadań zawodowych: