Praktyki zagraniczne


Podsumowanie IV tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”, numer 2019-1-PL01-KA102-061890

Zakończyła się 4-tygodniowa mobilność zagraniczna naszych uczniów, realizowana w ramach projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”, numer 2019-1-PL01-KA102-061890. Był to pierwszy realizowany na tak dużą skalę wyjazd zagraniczny naszych uczniów, którzy przyniósł im wiele wymiernych korzyści.
Pobyt w Grecji dla 50 uczniów był bardzo intensywnym, ale także efektywnym czasem, pełnym nie tylko pracy i nauki, ale również miłych chwil, pięknych miejsc i interesujących ludzi z którymi wiele osób nawiązało przyjaźnie i znajomości, które mamy nadzieje przetrwają w przyszłości. W ostatnim tygodniu poza pracą na dotychczasowych stanowiskach i utrwalaniem umiejętności oraz wiedzy, uczniowie zwiedzili wytwórnię sera feta i fabrykę oliwy z oliwek, gdzie mogli poznać metody produkcji tych greckich specjałów. Na koniec dokonali ewaluacji całych praktyk zawodowych a także organizacji samej mobilności. Otrzymali także certyfikaty potwierdzające realizację programu praktyk, udziału w projekcie, w tym także w szkoleniach przygotowawczych. Natomiast ostatnim realizowanym elementem programu edukacyjno-kulturowego był wieczór grecki, w czasie którego grupa miała okazję poznać typowe dla Grecji tańce, śpiewy i zabawy, a przede wszystkim wziąć w nich czynny udział.
Mając za sobą perspektywę 4 tygodni spędzonych w Grecji, możemy śmiało powiedzieć, że udział w projekcie był zarówno dla uczniów jak i nauczycieli czymś fantastycznym i niezapomnianym. Mamy nadzieje, że kolejne roczniki młodzieży z naszej szkoły również otrzymają podobną szansę.


Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z projektem:  http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR

Podsumowanie III tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”, numer 2019-1-PL01-KA102-061890

Niestety już coraz bliżej końca greckiej przygody naszych uczniów, którzy realizują 160-godzinny program praktyk zawodowych w Hotelu San Pantaleimon. Z dnia na dzień widać postępy wśród uczniów, którzy wywiązują się ze swoich zadań sumiennie i efektywnie, stanowiąc realne wsparcie dla swoich opiekunów i współpracowników. Warto także podkreślić, że przydzielone obowiązki wykonują samodzielnie, całkowicie przystosowując się do systemu i organizacji pracy na różnych stanowiskach.
W trzecim tygodniu praktyk technicy żywienia i usług gastronomicznych kontynuowali część zadań rozpoczętych w poprzednich dniach, tak samo zresztą jak technicy hotelarstwa. Dzięki temu mogli oni utrwalić i wzmocnić zdobyte umiejętności, wiedzę i doświadczenie, co pozytywnie wpływa na jakość ich prac, a także jej odbiór przez przełożonych. Jest to szczególnie ważne w przypadku hotelu 4*, w którym jakość obsługi musi być na bardzo wysokim poziomie. Przygotowywanie typowych dla Grecji dań i napojów, serwis na sali konsumenckiej, obsługa baru, przygotowywanie jednostek mieszkalnych na przyjęcie gości czy kompleksowa obsługa gości w hotelowej recepcji to czynności codzienne już dla naszych uczniów.
Realizacja programu kulturowego pozwoliła młodzieży zwiedzić nie tylko Grecję kontynentalną, ale także wyspiarską, w postaci wyspy Skiathos. Dla zorientowanych, kojarzyć się ona będzie nie tylko z białymi domami i niebieskimi dachami, ale z filmem Mamma Mia, do którego sceny nagrywano właśnie na tej malowniczej wyspie. Należy ona do archipelagu Sporad Północnych.
Uczniowie są bardzo zadowoleni z pobytu w Grecji. Program praktyk pozwala im rozwinąć się pod kątem zawodowym, natomiast program edukacyjno-kulturowy daje niepowtarzalną możliwość poznania Grecji i jej dziedzictwa historycznego. Mamy nadzieje, że te pozytywne nastroje utrzymają się do samego końca i pozwolą płynnie przejść do kolejnych faz realizacji projektu, przy zaangażowaniu młodzieży.
 
 
Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z projektem:  http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR


Podsumowanie II tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”, numer 2019-1-PL01-KA102-061890
 
II tydzień praktyk zawodowych naszych uczniów obfitował w kolejne nowe obowiązki, a co za tym idzie nowe umiejętności, wiedzę oraz doświadczenie. Nasi uczniowie coraz lepiej dogadują się ze swoimi greckimi przyjaciółmi, pojawiły się nawet pierwsze przyjaźnie! Grupa korzysta nie tylko z atrakcyjnych praktyk, ale również wycieczek i świetnej pogody, która umożliwia spędzanie czasu w hotelowym basenie lub nad morzem. Mimo, że dwa tygodnie to już długo, a przecież grupę czeka drugie tyle, nastroje są bardzo pozytywne!
W drugim tygodniu praktyk młodzież kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych ponownie rotacyjnie pracowała na różnych stanowiskach związanych z hotelową gastronomią. Sporządzali potrawy oraz napoje, zajmowali się serwisem restauracyjnym, a także obsługiwali bufet hotelowy. Do tego należy dodać takie aktywności jak praca w hotelowej cukierni, na barze czy w pizzerii. Technicy hotelarstwa zapoznali się z procedurami postępowania z rzeczami pozostawionymi przez gości oraz z rzeczami znalezionymi na terenie obiektu. Przygotowywali także jednostki mieszkalne na przyjęcie gości, utrzymywali czystość w części ogólnodostępnej hotelu. Pracowali także w hotelowej recepcji, wykonując obowiązki zlecone przez opiekuna – realizowali procedurą check-in oraz check-out, komunikowali się z innymi działami hotelu. Poza umiejętnościami zawodowymi ważnymi efektami kształcenia są także: umiejętność pracy w grupie, umiejętność radzenia sobie ze stresem i pracy pod presją czasu i wiele innych, związanych z pracą w międzynarodowym środowisku.
Jeżeli chodzi o program edukacyjno-kulturowy to w weekend zwiedzaliśmy dwa największe miasta Grecji – Ateny oraz Thessaloniki (znane w całej Europie jako Saloniki). Były to bardzo ciekawe doświadczenia, które pozwoliły poznać lepiej kulturę i historię grecką, ale także bizantyjską, rzymską czy turecką, bo należy wiedzieć, że tereny greckie na przestrzeni wieków przechodziły z rąk do rąk różnych kręgów kulturowych. Interesującym doświadczeniem była także możliwość obserwowania codziennego życia Greków, których usposobienie i podejście do wielu kwestii znacznie różni się od naszych standardów.
Po dwóch tygodniach grupa czuje się bardzo pewnie w wykonywaniu swoich obowiązków. W pełni wdrożyli się w system prac, a opiekunowie są z nich bardzo zadowoleni. Dobrze wróży to na drugą połowę wyjazdu, gdzie przed młodzieżą stać będą nowe zadania, nowe wyzwania i nowe doświadczenia. Podtrzymując swój nastrój i podejście, mamy pewność, że zrealizują pokładane w nich nadzieje.


Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z projektem:  http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR


Podsumowanie I tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”, numer 2019-1-PL01-KA102-061890
 
17 sierpnia 2020 roku 50 uczniów naszej szkoły rozpoczęło realizację czterotygodniowych praktyk zawodowych w greckim hotelu San Pantaleimon. 35 techników żywienia i usług gastronomicznych, a także 15 techników hotelarstwa miało możliwość wgłębienia się w zasady panujące w 4* hotelu oraz jego funkcjonowanie.  Głównym celem wyjazdu dla uczniów było pogłębienie ich wiedzy, zdobycie cennego doświadczenia, a także umiejętności związanych z kształconym zawodem. Młodzież jest w trakcie realizacji tego celu, co w pełni objawi się wraz z zakończeniem zagranicznej mobilności, która odbywa się na greckiej Riwierze Olimpijskiej.
Pierwszy tydzień praktyk dla młodzieży kształcącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych to głównie praca na kuchni, a także na sali restauracyjnej. Uczniowie przygotowywali różne typowe dla Grecji potrawy, przekąski, desery czy napoje. Zajmowali się także obsługą gości w sali restauracyjnej – podawanie potraw oraz napojów, rozliczanie rachunków, układanie zastawy oraz bielizny stołowej. Dbali także o czystość i porządek, co jest bardzo istotne w gastronomii.
Technik hotelarstwa poznawał hotel od innej strony. W pierwszym tygodniu była to głównie hotelowa recepcja, a także dział służby pięter i housekeepingu. Wspierał także funkcjonowanie sali restauracyjnej, szczególnie w trakcie serwowania śniadań. Młodzież zapoznała się z procedurą check-in oraz check-out, z procedurami zachowania w przypadku rzeczy zostawionych przez gości, a także zasad związanych z wewnętrzną komunikacją hotelu, której recepcja jest swoistym centrum. Przygotowywali także jednostki mieszkalne na przyjęcie gości czy sprzątali te już zamieszkane. Dbali także o czystość w części ogólnodostępnej hotelu.
Nie samą pracą żyje jednak człowiek. W weekend młodzież miała możliwość wzięcia udział w bogatym programie edukacyjno-kulturowym, który zakładał dwie wycieczkowe destynacje – Stary Pantaleimon oraz kompleks klasztorny Meteory. Była to świetna okazja aby lepiej poznać grecką kulturę, religię, tradycję, a także zobaczyć piękne zabytki architektoniczne i podziwiać malownicze krajobrazy.
Pierwszy tydzień przyniósł wiele nowości, ale w tym pozytywnym sensie. Była to świetna szansa na rozwój dla całej grupy, co mamy nadzieje będzie kontynuowane w kolejnych trzech tygodniach. Co dla nas bardzo ważne, opiekunowie praktyk są z uczniów bardzo zadowoleni. Dotyczy to zarówno ich już posiadanych umiejętności i wiedzy, ale także podejścia i zaangażowania w wykonywane obowiązki. 

Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z projektem:  http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR

 

Szkolenie z języka greckiego
Cel zajęć:
Poznanie podstawowego słownictwa i zwrotów grzecznościowych.

Terminy online Zoom Meeting:
4 kwietnia
9 kwietnia
16 kwietnia
20 kwietnia
23 kwietnia
25 kwietnia

 
Szkolenie z języka angielskiego
Cel zajęć:
Powtórzenie i utrwalenie niezbędnych struktur gramatycznych.
Ćwiczenia: leksykalne, rozumienia ze słuchu, z mówienia i z czytania z zakresu przedmiotów żywienia i usług gastronomicznych i hotelarstwa.
Używanie języka angielskiego w praktyce – komunikowanie się, porozumiewanie się i rozumienie języka mówionego.
Terminy:
18 stycznie 2020 r.
25 stycznia 2020 r.
22 lutego 2020 r.
7 marca 2020 r.
6, 7, 8 kwietnia 2020 r. - online Zoom Meeting

 
Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego
 
Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie w terminie 01.11.2019 - 31.10.2020 realizuje projekt pt. „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego” nr 2019-1-pl01-ka102-061890. Projekt jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, na zasadach programu Erasmus+, sektor kształcenie i szkolenia zawodowe. W ramach projektu, realizowanego we współpracy z greckim partnerem Golden Sun Mobility Center MONOPOZOF I.K.E., doświadczonym w implementacji tego typu inicjatyw, 50 uczniów klas drugich i trzecich o kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa  wyjedzie na miesięczne praktyki zawodowe do słonecznej Grecji!
Planowany termin mobilności: 17.08.2020 – 11.09.2020.

Kordynator projektu: kierownik szkolenia praktycznego Magdalena Ćwik

Rekruracja - 06.11.2019 - 20.11.2019
Zebranie informacyjne dla uczniów i rodziców klas drugich i trzecich technikum odbędzie się 06.11.2019 godz. 17:00 w auli szkolnej


Regulamin rekrutacji
Formularz zgłoszeniowy
Plakat
Plakat 2

Zespół Szkół im. M. Konarskiego

Kształcimy zawodowo od ponad 130 lat

Rekomendacje pracodawców Technikum i Branżowej Szkoły:


Rekomendacje partnerów Liceum Ogólnokształcącego: