Podsumowanie I tygodnia praktyk realizowanych w ramach projektu „Praktyki zagraniczne drogą do profesjonalizmu zawodowego”, numer 2019-1-PL01-KA102-061890


17 sierpnia 2020 roku 50 uczniów naszej szkoły rozpoczęło realizację czterotygodniowych praktyk zawodowych w greckim hotelu San Pantaleimon. 35 techników żywienia i usług gastronomicznych, a także 15 techników hotelarstwa miało możliwość wgłębienia się w zasady panujące w 4* hotelu oraz jego funkcjonowanie.  Głównym celem wyjazdu dla uczniów było pogłębienie ich wiedzy, zdobycie cennego doświadczenia, a także umiejętności związanych z kształconym zawodem. Młodzież jest w trakcie realizacji tego celu, co w pełni objawi się wraz z zakończeniem zagranicznej mobilności, która odbywa się na greckiej Riwierze Olimpijskiej.
Pierwszy tydzień praktyk dla młodzieży kształcącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych to głównie praca na kuchni, a także na sali restauracyjnej. Uczniowie przygotowywali różne typowe dla Grecji potrawy, przekąski, desery czy napoje. Zajmowali się także obsługą gości w sali restauracyjnej – podawanie potraw oraz napojów, rozliczanie rachunków, układanie zastawy oraz bielizny stołowej. Dbali także o czystość i porządek, co jest bardzo istotne w gastronomii.
Technik hotelarstwa poznawał hotel od innej strony. W pierwszym tygodniu była to głównie hotelowa recepcja, a także dział służby pięter i housekeepingu. Wspierał także funkcjonowanie sali restauracyjnej, szczególnie w trakcie serwowania śniadań. Młodzież zapoznała się z procedurą check-in oraz check-out, z procedurami zachowania w przypadku rzeczy zostawionych przez gości, a także zasad związanych z wewnętrzną komunikacją hotelu, której recepcja jest swoistym centrum. Przygotowywali także jednostki mieszkalne na przyjęcie gości czy sprzątali te już zamieszkane. Dbali także o czystość w części ogólnodostępnej hotelu.
Nie samą pracą żyje jednak człowiek. W weekend młodzież miała możliwość wzięcia udział w bogatym programie edukacyjno-kulturowym, który zakładał dwie wycieczkowe destynacje – Stary Pantaleimon oraz kompleks klasztorny Meteory. Była to świetna okazja aby lepiej poznać grecką kulturę, religię, tradycję, a także zobaczyć piękne zabytki architektoniczne i podziwiać malownicze krajobrazy.
Pierwszy tydzień przyniósł wiele nowości, ale w tym pozytywnym sensie. Była to świetna szansa na rozwój dla całej grupy, co mamy nadzieje będzie kontynuowane w kolejnych trzech tygodniach. Co dla nas bardzo ważne, opiekunowie praktyk są z uczniów bardzo zadowoleni. Dotyczy to zarówno ich już posiadanych umiejętności i wiedzy, ale także podejścia i zaangażowania w wykonywane obowiązki. 

Zapraszamy do polubienia i udostępniania naszego fanpage’a gdzie codziennie pojawiają się aktualności związane z projektem:  http://bit.ly/praktyki_zagraniczne_KONAR

Zespół Szkół im. M. Konarskiego

Kształcimy zawodowo od ponad 130 lat

Rekomendacje pracodawców Technikum i Branżowej Szkoły:


Rekomendacje partnerów Liceum Ogólnokształcącego: